Ministrul Afacerilor Interne, Carmen Dan, susține că Parchetul general este singurul responsabil pentru întârzierea anchetei în dosarul violențelor din 10 august, că MAI a declasificat documentele necesare și că procurorii trebuie „să caute vinovății pe baza probelor, și nu scuze”. Ea mai spune că Jandarmeria – care a intervenit în forță la mitingul din 10 august – este pe locul 3 în topul instituțiilor în care românii au încredere, iar asta este „dovada că mulți oameni au trecut prin propriul filtru toate cele întâmplate”.
Citește și: Baronii Deltei sifonează zeci de milioane de euro de la digurile de apărare din Deltă cu inundații controlate. Reparate de mântuială, digurile improvizate sunt spulberate anual de apele învolburate ale Dunării
Parchetul general, reacție după acuzațiile lui Carmen Dan privind dosarul 10 august
Parchetul general respinge acuzațiile de tergiversare a dosarului 10 august, precum și imixtiuni in urmărirea penală, precizările fiind făcute după ce Carmen Dan a declarat că orice demers venit din partea Parchetului în sensul acuzării Ministerului de Interne pentru nefinalizarea anchetei va fi luat personal drept „susceptibil de neadevăr”.
„În dosarul penal privind incidentele violente ce au avut loc pe 10 și 11 august 2018 în Piața Victoriei din București, aflat pe rolul Secției parchetelor militare din cadrul Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție, se efectuează în continuare urmărirea penală față de suspecții menționați în comunicatul de presă din data de 21 septembrie 2018, în legătură cu organizarea, conducerea, modul de intervenție al forțelor de ordine din cadrul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române împotriva manifestanților care au participat la protestul desfășurat în Piața Victoriei pe 10 august 2018.
Pentru lămurirea împrejurărilor care interesează cauza și stabilirea situației de fapt, au fost audiați martori și persoane vătămate/părți civile, unele depunând înscrisuri și acte medicale cu privire la vătămările suferite. Au fost administrate, în parte, probatoriile solicitate de acestea și au fost vizionate mediile de stocare care conțin imagini înregistrate în timpul evenimentelor, suporți depuși la dosar de persoanele vătămate sau transmiși de către instituțiile de ordine publică sau de alte persoane juridice, activități care se desfășoară în continuare.
Citește și: Combinatul siderurgic din Galați și-a schimbat oficial proprietarul. Noul patron al combinatului este omul de afaceri Sanjeev Gupta, un britanic cu origini indiene
Menționăm că în cauză procurorii militari au efectuat demersuri pentru desecretizarea documentelor întocmite de structurile care au avut atribuții și au acționat în data de 10 august 2018, respectiv a documentelor care au stat la baza planificării, organizării şi executării misiunii, emise de Inspectoratul General al Jandarmeriei Române şi structurile subordonate din cadrul Ministerului Afacerilor Interne. Precizăm că aceste documente au fost declasificate parțial sau și-au menținut nivelul de clasificare și doar o parte dintre aceste documente au fost declasificate și înaintate organelor de urmărire penală pentru a fi avute în vedere la soluționarea cauzei.
În contextul celor expuse anterior, Ministerul Public respinge orice potențiale imixtiuni în desfășurarea urmăririi penale în această cauză, precum și acuzațiile referitoare la tergiversarea administrării probatoriului de către procurori”, transmite Parchetul General.