joi, 22 mai 2025
18.7 C
Buzău

România

18.7 C
Buzău
joi, 22 mai 2025
18.7 C
Buzău
Ești aiciDezvăluiriDreptatea și Meritocrația PSD. În timp ce pentru cazurile cutremurătoare de la...
George Lixandru
George Lixandruhttps://expresssud-est.ro
Sunt mândru, ăsta este Oscarul meu! E grozav să trăiesc într-un județ pesedizat, iar niște imbecili, Dumnezeu știe de ce, să considere că, dacă nu sunt cu PSD, nu merit să fiu, sanchi, cineva!

Despre Express Sud-Est


New York Times: „Cine sunt băieții ăștia? Niște mâzgălitori obosiți de pe net?”
The Guardian: „Nu am auzit niciodată de Express Sud-Est. Nu ne interesează.”
Le Monde: „Ăștia care scriu sunt români? Ce au furat?”

Dreptatea și Meritocrația PSD. În timp ce pentru cazurile cutremurătoare de la Caracal și Săpoca se caută țapi ispășitori, Viorica Dăncilă a numit un șofer în funcția de vicepreședinte al ANFPISD

În timp ce pentru cazurile cutremurătoare de la Caracal și Săpoca se caută țapi ispășitori, PSD își continuă marșul triumfal în acțiunea de distrugere și discreditare a instituțiilor statului, Viorica Dăncilă numind, deunăzi, un șofer în funcția de vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Formarea Profesională Inițială în Sistem Dual, cureaua de legătură între școlile profesionale şi companii. Gabriel Costache, noul ștab de la ANFPISD, a fost, pe hârtie, consilierul fostului ministru Victor Negrescu. În realitate, a avut rol de șofer, scrie „Adevărul“. Nu e singura achiziție „de marcă“ a premierului.

Cariera lui Gabriel Costache e sprijinită pe proptele de partid. Ascensiunea sa politică este strâns legată de PES Activist, pepiniera de cadre a PSD, organizație condusă de Victor Negrescu, fost ministru pentru Afaceri Europene, care a demisionat din Guvern în toamna anului trecut la presiunea lui Liviu Dragnea. Oficial, Costache a fost unul dintre consilierii lui Negrescu la minister.

Gabriel Costache îi căra geanta ministrului

„Practic, îi căra geanta ministrului, îi ținea telefonul, un fel de secretar personal, dacă vreți să fiu elegant. De cele mai multe ori era șoferul lui Negrescu. Îi conducea mașina, Dusterul. Vă poate confirma oricine din MAE“, susțin surse politice pentru „Adevărul“.

Din sinecură în sinecură

După ce Victor Negrescu a demisionat din guvern, Gabriel Costache n-a fost lăsat pe drumuri. Partidul i-a găsit o sinecură la Ministerul Dezvoltării, rezervorul de bani pentru baronii locali. 

„Gabriel Costache a fost recuperat de Alin Chirilă, unul dintre secretarii de stat din Ministerul Dezvoltării, poreclit în instituție Jamaicanul. L-a luat Jamaicanul sub aripa sa, l-a instalat tot într-o funcție de consilier, o sinecură. Nu făcea nimic concret, dar ținea să apară în toată pozele la fiecare eveniment organizat de minister. E un habarnist fără chef de muncă. Am fost șocat când am văzut că a fost promovat iar de PSD. Și nu e singurul care a ajuns de la MAE la Ministerul Dezvoltării. Pe lângă Costache, au mai venit vreo trei“, susțin surse din Ministerul Dezvoltării pentru „Adevărul“.

Gabriel Costache

Citește și: Spitalul Săpoca, un altfel de Caracal care îngrozește România. Un bărbat a ucis patru pacienți și a rănit alți nouă cu un stativ de perfuzie. Cine e de vină pentru masacrul de la Spitalul Săpoca

Gabriel Costache a postat pe Facebook decizia premierului Viorica Dăncilă de a-l numi vicepreședinte al Autorității Naționale pentru Formarea Profesională Inițială în Sistem Dual, funcție cu rang de subsecretar de stat. Printre cei care au distribuit postarea, adăugând un ropot de aplauze virtuale, s-a număr şi fostul său șef de la Ministerul Dezvoltării, Alin Chirilă (foto jos).

„Singura calitate a lui Costache şi a băieților din echipa lui Negrescu care au trecut prin MAE a fost apartenența la PES Activist. În rest, niciunul dintre ei n-a fost în stare să ia vreun examen la MAE sau în vreo altă instituție publică. Realmente au fost plantați de partid. Ei nu erau în stare să întocmească un document intern, însă erau campioni la laude, fotografii şi like-uri reciproce pe Facebook“, susțin sursele ziarului Adevărul.

Ministerul Dezvoltării, unde a fost angajat Gabriel Costache timp de câteva luni, este un fief al pilelor de partid. Instituția numără nu mai puțin de șase secretari de stat, patru subsecretari de stat, un secretar general şi doi secretari generali adjuncți, fiecare venind cu o echipă de consilieri și șefi de cabinet.

Gabriel Costache, liantul pentru pile, cunoștințe, relații

Noua sinecură obținută de Gabriel Costache, Autoritatea Națională pentru Formarea Profesională Inițială în Sistem Dual, ar trebui să fie liantul între școlile profesionale şi mediul economic, astfel încât tinerii absolvenți să-şi găsească rapid locuri de muncă. Deși scopul instituției pare util pe hârtie, în realitate Autoritatea a fost acaparată politic şi transformată într-un tocător de bani publici pentru pile, cunoștințe, relații.

PES Activist, rezervor şi pentru AEP

Gabriel Costache nu e singurul membru PES Activist care a fost recompensat politic. Ovidiu Oproaica, apropiat al Liei Olguța Vasilescu şi fost coordonator al PES Activist București va conduce un departament din Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) care se ocupă de Sistemul de prevenire a votului multiplu (SIMPV), atât de criticat de Putere.

Citește și: Cătălin Canciu, fostul șef al Inspectoratului Școlar Județean Brăila, aduce acuzații năucitoare Ministerului Educației la final de mandat. „Am schimbat 8 miniștri, unii semidocți certați cu limba maternă”

Oproaica este unul dintre oamenii de încredere ai președintelui AEP, Constantin Mitulețu-Buică, susținut tot de PSD. „Să știți că el e mai mult cu #Rezist decât PSD-ist”, l-a caracterizat Buică pe Oproaica.

De la Antena 3 direct în Guvern

Viorica Dăncilă a mai adăugat un nume pe lista sfetnicilor. Alexandru Coita, invitat permanent la Antena 3 în ultimii ani, a devenit consilier onorific al premierului. Coita a fost în trecut consilier al Robertei Anastase, fost președinte din partea PDL al Camerei Deputaților, precum şi secretar de stat în Ministerul Transporturilor în Guvernul Mihai Răzvan Ungureanu. Coita a sprijinit atacul PSD la Justiție, el participând chiar la un interviu cu Liviu Dragnea în platoul Antenei 3, alături de Mihai Gâdea.

Dacă ți-a plăcut acest articol, dă-ne un „LIKE” pe pagina noastră de Facebook.

Întrucât suntem CENZURAȚI pe FACEBOOK, ne poți urmări investigațiile și reportajele și pe GoogleNews. Nu te costă nimic, dar ajuți astfel niște ziariști idealiști care se încăpățânează, încă, să creadă că își pot face meseria fără patroni și fără interese ascunse. 

Express Sud-Est.ro este un proiect jurnalistic fără apartenență politică, ideologică sau comercială, care nu se finanțează cu fonduri ale statului român și nici cu sume provenite de la partidele politice. Puteți să ne sprijiniți prin donații pentru susținerea jurnalismului independent:

Donează prin Transfer Bancar

CONTURI BANCARE:
IBAN RO34BTRLRONCRT0CE8518001, în lei
IBAN RO78BTRLEURCRT0CE8518001, în euro

Deschise la Banca Transilvania

Doriți să primiți notificări ori de câte ori postăm ceva nou?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Preluarea textelor de pe paginile EXPRESS SUD-EST se realizează în limita maximă de 1000 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web, ÎN LEAD, trebuie indicat și linkul direct către articolul preluat, iar în text, minim încă un hyperlink la sursa primară. Instituțiile de presă care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar edițiile tipărite vor indica sursa și autorul informației. Materialele de pe EXPRESS SUD-EST sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, inclusiv de Codul Deontologic al Jurnalistului. Preluarea integrală a materialelor EXPRESS SUD-EST se poate realiza doar în condițiile unui acord prealabil cu redacția.

EXPRESS SUD-EST

News

EXPRESS SUD-EST

Editorial

George Lixandru
GEORGE LIXANDRU

Jeg, gargară și greață

Ieri mi-a fost extrem de rău și nu am văzut „dezbaterea candidaților” de pe Digi24 . Am văzut-o abia azi și mi s-a făcut greață. George Simion nu a plecat mai devreme de la „dezbaterea candidaților”. A stat până la sfârșit. Până la sfârșitul ideilor sale. Care idei E una: a doua venire a lui Călin Georgescu pe pământ. Cu mers legănat de zici că i-a înfundat mielul colonul, cu o mimică de eliberat condiționat, e un tăntălău violent și cam atât. A plecat la fel de legănat și cu burta în față cum a venit, luându-și de mână ”femeia lui”, urmat de profitori. https://expresssud-est.ro/editorial/republica-de-la-ploiesti/ Crin Antonescu a venit cu altă față. Odihnit, cu ochii neinjectați, pus pe glume de tip Ponta –...

Dezvăluiri

Alexandru Vasile, judecătorul cu anularea deciziei CCR, a fost detașat la Ministerul Justiției în mandatele a cinci miniștri și voia să revină în minister...

Alexandru Vasile, judecătorul care a dat sentința bizară de suspendare a deciziei Curții Constituționale privind anularea alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie 2024, este magistrat în cadrul Curții de Apel Ploiești. Dosarul a fost deschis de o femeie, Gheorghița Popescu, înregistrat în 10 aprilie și soluționat două săptămâni mai târziu. Decizia lui Alexandru Vasile nu este definitivă și poate fi atacată la Înalta Curte de Casație și Justiție, citește mai multe detalii pe G4Media. Printr-o adresă din 23 decembrie 2020, Ministerul Justiției a cerut...
spot_img

REPORTAJ

Cislău – osul domnesc...

Ieșim din Buzău și  intrăm în șerpuirea scâncită a câmpiei buzoiene în jurul râului cu același nume. E ca și cum Bărăganul n-ar vrea să se despartă de noi, agățându-se de gâtul bietei ape și sufocând-o într-o ultimă îmbrățișare. Mergem spre Cislău, o comună al cărei nume are o rezonanță stranie. Mașina în care suntem este condusă de nea Gigi, un moldovean stabilit în Buzău și care se apropie bine de 60 de ani. Ca orice șofer care se respectă, nea Gigi este „omul enciclopedie”. Răspunde la întrebări, dar ...

Herghelia Cislău, o comoară națională

Herghelia Cislău, cu o istorie de peste un secol în care a servit armatei, a cunoscut un declin în timpul Primului Război Mondial şi o perioadă de glorie în anii '30 când a devenit centru de formare şi perfecţionare pentru echipa sportivă a României, este locul în care se găseşte armăsarul Pur sânge englez Fronzen Fire, adus din îndepărtata Irlandă de Irina Vlăducă Marghiloman, strănepoata marelui om politic şi 'părinte' al hipismului românesc, Alexandru Marghiloman. Potrivit...

Anchete

Ținutul Buzăului. Afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardul!

Avem o țară frumoasă, cu minunății pe care nu știm cum să le arătăm străinilor, la care ajungem greu, pentru că nu construim autostrăzi. Nici măcar nu ne asfaltăm drumurile… Fără strategii, fără promovare, doar cu planuri care rămân pe hârtie și bani cheltuiți fără rost, România rămâne o comoară îngropată adânc în nepăsarea celor care o conduc. Astăzi, EXPRESS SUD-EST vă arată provocările prin care trece un turist care vrea să vadă minunile din Ținutul Buzăului despre care...

- A word from our sponsor -

EXPRESS SUD-EST

Filip Andrei Ciolacu a ajuns medic la București, în departamentul lui Rafila, deși a luat notă mică la rezidențiat și fusese repartizat în Tg....

La examenul de rezidențiat, fiul lui Ciolacu a ocupat locul 4.503 din 6.243 de candidați. Punctajul lui: 579. Punctajul minim de trecere: 562. Cu toate astea, Filip Andrei Ciolacu a ajuns la Spitalul „Matei Balș”, din Capitală, sub coordonarea ministrului Alexandru Rafila, dezvăluie snoop.ro. Filip Andrei Ciolacu a fost repartizat, conform punctajului, la Târgu Mureș. Apoi, medicul s-a detașat în București, la Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș”. Potrivit listei oficiale a UMF, în spitalul Balș, singurul coordonator de...