sâmbătă, 19 aprilie 2025
19.4 C
Buzău

România

19.4 C
Buzău
sâmbătă, 19 aprilie 2025
19.4 C
Buzău
Ești aiciPolitici și penaliBăsescu: Electoratul USR e cel mai exigent. Nu va tolera să nu...

Despre Express Sud-Est


New York Times: „Cine sunt băieții ăștia? Niște mâzgălitori obosiți de pe net?”
The Guardian: „Nu am auzit niciodată de Express Sud-Est. Nu ne interesează.”
Le Monde: „Ăștia care scriu sunt români? Ce au furat?”

Băsescu: Electoratul USR e cel mai exigent. Nu va tolera să nu votezi guvernul liberal, chit că nu intri la guvernare

Fostul președinte Traian Băsescu nu exclude posibilitatea ca săptămâna aceasta, după presiunea creată asupra tuturor celor care au participat la căderea guvernului Dăncilă, să se găsească o formulă mai largă pentru guvernul lui Ludovic Orban, dar nu crede că va fi completă. Traian Băsescu a explicat la Digi24 că cei de la USR și-au  făcut calculele greșit și în loc să crească, așa cum și-ar fi dorit, ca să depășească PNL și să dea premierul la următoarele alegeri, încep să se erodeze.

„Nu vor putea depăși PNL, așa că mai bine rămân buni parteneri ai liberalilor. Nu lași PNL-ul singur, după ce ai început cu el să creezi criza politică. E un gest care nu se uită”, a spus Traian Băsescu, în opinia căruia electoratul USR este cel mai exigent electorat și nu va accepta ca partidul pe care îl susțin să nu voteze un guvern liberal, situându-se astfel în aceeași tabără cu PSD.

Citește și: Rahatul PSD în cazul TAROM. Cine ar fi de fapt baronul în fața căruia Cuc s-a făcut preș pentru reținerea avioanelor la sol în ziua moțiunii

„Cel mai loial aliat al PNL-ului în ultimii trei ani își dă seama acum că obiectivul este să erodeze PNL, pe de o parte, iar pe de altă parte, își face iluzia alegerilor anticipate, pentru care, orice ai face, nu ai cum să le faci”, a constatat Traian Băsescu. Fostul șef al statului a rememorat propria experiență cu guvernul din 2009 și a subliniat că în Constituție Parlamentul nu are un termen pentru examinarea și votarea unui guvern.

După experiența din 2009, în Regulamentul Parlamentului s-a băgat termenul de 15 zile, dar acum vor vota schimbarea Regulamentului, prognozează Băsescu. Glumind, fostul președinte spune că formula garantată ca să cadă și al doilea guvern al lui Klaus Iohannis este să-l propună premier chiar pe Traian Băsescu. Este soluția pentru anticipate, a adăugat fostul președinte.

Traian Băsescu a explicat că în situații neclare, singurul lucru care te individualizează este loialitatea față de un proiect pe care l-ai început și dacă începi să „o bâjbâi”, ești pus într-un sertar și uitat de electorat. De aceea, crede Traian Băsescu, USR nu trebuie să lase PNL-ul singur, după ce împreună au declanşat criza politică.

Citește și: „Nicio masă fără pește” se întoarce, după 30 de ani! Casa Română de Comerț Agroalimentar Unirea repune pe masa românilor peștele săracului

În opinia fostului șef al statului, USR ar dori să facă o alianţă cu PNL după alegerile parlamentare, dar această formaţiune ar vrea ea să fie „vioara întâi”, şi nu liberalii.

Traian Băsescu a precizat că l-a pus pe gânduri o declarație făcută duminică de Dacian Cioloș, partenerul de alianță al USR:  „Este clar astăzi, când şi Cioloş a lăsat să se înţeleagă că asta e soluţia lor, neparticiparea la guvern, îmi dau seama că e o decizie internă foarte puternică. Cât timp a spus-o numai Barna, ziceam, mă rog, fără experienţă, mai repezit, dar astăzi a confirmat-o Cioloş, ceea ce înseamnă că este greu de presupus că vor fi înduplecaţi cu uşurinţă să intre în guvern efectiv, vor promite probabil sprijin, care se va manifesta când da, când nu.(…) Să nu votezi Guvernul liberal, chit că nu intri în guvernare, ei ar pierde foarte mult, dacă ar face lucrul ăsta”, a explicat fostul preşedinte. 

Cât despre ceilalți actori ai moțiunii de cenzură, fostul președinte are următoarea analiză:

Ponta a sperat că rămâne liderul celor două bucăți de PSD, Dăncilă a reușit să rămână fermă

„Victor Ponta a avut interes să facă acest joc, în speranța că rămâne liderul celor două bucăți de PSD și că le va reunifica el. Obiectivul lui nu a fost un nou guvern, ci să mai ia restul de PSD sub autoritatea lui. Din păcate pentru el, Dăncilă a reușit să rămână fermă și să nu piardă de sub control echipa care putea să-i spună Doamna Dăncilă, noi mergem cu Ponta. E un lider deja experimentat, e cotat destul de bine în sondaje la încredere. Ponta pentru asta a mers cu moțiunea de cenzură. Orban trebuia să știe că Ponta se va opri sau că-l va tracta foarte greu și pentru pasul 2”, a explicat fostul șef al statului. 

Tăriceanu s-a dus să vadă dacă îi iese de-o lipeală

Analiza pe care i-a făcut-o lui Călin Popescu Tăriceanu: „Amicul meu, omul pe care l-am inventat ca politician, Tăriceanu, el a venit să vadă cine îl mai face pe el ceva? Pentru că omul ăsta nu s-a făcut niciodată nimic singur. N-a câștigat nicio primărie, n-a câștigat nici… mă uitam și acum, la ultimele alegeri legislative, unde a candidat în București ca și mine, l-am bătut de l-am uscat în București, eu fiind în situația tăierii salariilor. El nu poate câștiga și atunci s-a dus ia să vedem, din moțiunea asta îmi iese și mie o lipeală, să mai primesc și eu o funcție, să mă scoată cineva din nou parlamentar?”

Ponta nici măcar nu-i cere ceva lui Ludovic Orban. Cel care ar putea să-i ceară este Tăriceanu, să-i tracteze partidul ăsta pe care îl are în Parlament în legislatura viitoare, a mai arătat Traian Băsescu.

Iar Kelemen Hunor „caută și el fraierii care să-i dea autonomie”.

În ceea ce privește PMP, fondatorul acestui partid spune că alianța lui cu PNL-ul este mai naturală decât ar fi o alianță cu USR. Tocmai de aceea, Traian Băsescu încurajează o alianță cu liberalii, dar nu o fuziune, pentru că, spune el, „va veni și ziua în care se vor transfera procente”.

Dacă ți-a plăcut acest articol, dă-ne un „LIKE” pe pagina noastră de Facebook.

Întrucât suntem CENZURAȚI pe FACEBOOK, ne poți urmări investigațiile și reportajele și pe GoogleNews. Nu te costă nimic, dar ajuți astfel niște ziariști idealiști care se încăpățânează, încă, să creadă că își pot face meseria fără patroni și fără interese ascunse. 

Express Sud-Est.ro este un proiect jurnalistic fără apartenență politică, ideologică sau comercială, care nu se finanțează cu fonduri ale statului român și nici cu sume provenite de la partidele politice. Puteți să ne sprijiniți prin donații pentru susținerea jurnalismului independent:

Donează prin Transfer Bancar

CONTURI BANCARE:
IBAN RO34BTRLRONCRT0CE8518001, în lei
IBAN RO78BTRLEURCRT0CE8518001, în euro

Deschise la Banca Transilvania

Doriți să primiți notificări ori de câte ori postăm ceva nou?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Preluarea textelor de pe paginile EXPRESS SUD-EST se realizează în limita maximă de 1000 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web, ÎN LEAD, trebuie indicat și linkul direct către articolul preluat, iar în text, minim încă un hyperlink la sursa primară. Instituțiile de presă care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar edițiile tipărite vor indica sursa și autorul informației. Materialele de pe EXPRESS SUD-EST sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, inclusiv de Codul Deontologic al Jurnalistului. Preluarea integrală a materialelor EXPRESS SUD-EST se poate realiza doar în condițiile unui acord prealabil cu redacția.

- A word from our sponsor -

spot_img

News

EXPRESS SUD-EST

Editorial

George Lixandru
GEORGE LIXANDRU

GARGARAGII

Ei sunt gargaragii acestei țări. Îi doare-n cur de ce se întâmplă cu viețile voastre, dar vă plâng pe umeri, în campanie, că așa și pe dincolo. Gargaragii George Simion fără politică ar fi nevoit să vândă petarde căci în rest nu are niciun fel de experiență pe piața muncii. Nici măcar un gargaragiu talentat nu e și, aici, oricum, competiția e mult prea mare. Eu nu l-aș lăsa pe Simion nici să aibă grijă de pisicile mele la ce experiență managerială are. Simion fără politică ar fi indiscutabil un om care s-ar zbate la limita sărăciei. Unul care nu știe să facă nimic. La fel și Ponta care ar trebui să intre în pământ pentru banii primiți de la tot...

Dezvăluiri

Răzvan Leu, din Buzău, și țeapa justițiarului Călin Georgescu

Iese la iveală încrengătura din spatele lui Călin Georgescu. Candidatul la Cotroceni, care a raportat „zero costuri" pentru promovare, s-a ales cu plângere penală la DIICOT, pentru înșelăciune. Concret, un om de afaceri din Buzău îi acuză pe Călin Georgescu și pe un apropiat al acestuia, Ionel Rusen, că l-au escrocat cu suma de 1,1 milioane de euro și că banii ar fi fost folosiți pentru a finanța campania electorală a lui Georgescu. Răzvan Leu a depus, la începutul anului,...
spot_img

REPORTAJ

Cislău – osul domnesc...

Ieșim din Buzău și  intrăm în șerpuirea scâncită a câmpiei buzoiene în jurul râului cu același nume. E ca și cum Bărăganul n-ar vrea să se despartă de noi, agățându-se de gâtul bietei ape și sufocând-o într-o ultimă îmbrățișare. Mergem spre Cislău, o comună al cărei nume are o rezonanță stranie. Mașina în care suntem este condusă de nea Gigi, un moldovean stabilit în Buzău și care se apropie bine de 60 de ani. Ca orice șofer care se respectă, nea Gigi este „omul enciclopedie”. Răspunde la întrebări, dar ...

Herghelia Cislău, o comoară națională

Herghelia Cislău, cu o istorie de peste un secol în care a servit armatei, a cunoscut un declin în timpul Primului Război Mondial şi o perioadă de glorie în anii '30 când a devenit centru de formare şi perfecţionare pentru echipa sportivă a României, este locul în care se găseşte armăsarul Pur sânge englez Fronzen Fire, adus din îndepărtata Irlandă de Irina Vlăducă Marghiloman, strănepoata marelui om politic şi 'părinte' al hipismului românesc, Alexandru Marghiloman. Potrivit...

Anchete

Ținutul Buzăului, gardul și leopardul

Avem o țară frumoasă, cu minunății pe care nu știm cum să le arătăm străinilor, la care ajungem greu, pentru că nu construim autostrăzi. Nici măcar nu ne asfaltăm drumurile… Fără strategii, fără promovare, doar cu planuri care rămân pe hârtie și bani cheltuiți fără rost, România rămâne o comoară îngropată adânc în nepăsarea celor care o conduc. Astăzi, EXPRESS SUD-EST vă arată provocările prin care trece un turist care vrea să vadă minunile din Ținutul Buzăului despre care...

- A word from our sponsor -

spot_img

Filip Andrei Ciolacu a ajuns medic la București, în departamentul lui Rafila, deși a luat notă mică la rezidențiat și fusese repartizat în Tg....

La examenul de rezidențiat, fiul lui Ciolacu a ocupat locul 4.503 din 6.243 de candidați. Punctajul lui: 579. Punctajul minim de trecere: 562. Cu toate astea, Filip Andrei Ciolacu a ajuns la Spitalul „Matei Balș”, din Capitală, sub coordonarea ministrului Alexandru Rafila, dezvăluie snoop.ro. Filip Andrei Ciolacu a fost repartizat, conform punctajului, la Târgu Mureș. Apoi, medicul s-a detașat în București, la Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș”. Potrivit listei oficiale a UMF, în spitalul Balș, singurul coordonator de...