În urmă cu câteva zile, Rareș Bogdan a ieșit pe Digi24 și a vorbit despre aducerea în PNL Buzău a lui Viorel Ștefu, fost secretar de stat în subordinea lui Carmen Dan și apropiat al lui Liviu Dragnea, precizând că politicianul s-a „transferat” la liberali de la Pro România, anterior fiind membru PSD. Proaspăt intrat în PNL, Viorel Ștefu a fost numit secretar general al filialei Buzău. Înfierbântat probabil de discursul politic, prim-vicepreședintele PNL s-a avântat peste o anumită limită și a susținut că Ștefu „a fost implicat în evenimentele de la 10 august” și „nu va sta la aceeași masă” cu el. „Domnul Ștefu este o greșeală pentru PNL, filiala Buzău”, a adăugat Rareș Bogdan.
Citește și: De ce se leagă Marcel Ciolacu la cap cu moțiunea de cenzură, dacă nu îl doare. Despre politicieni, proști și alte marafeturi. Ori despre cum liderii PSD se tot laudă că-l aruncă pe Orban afară din Palatul Victoriei, dar nu se întâmplă nimic. Care este motivul
„A fost pus de Liviu Dragnea și a fost un apropiat a lui Liviu Dragnea și a lui Carmen Dan”
„Cine este domnul Viorel Ștefu? Ca să înțelegeți de ce sunt eu revoltat. Domnul Ştefu este fost secretar de stat în Ministerul de Interne, omul care a primit informările de la serviciile de informații – DIPI și SRI pe subiectul 10 august și care nu le-a comunicat mai departe, care nu le-a dat mai departe, care a fost chemat în „Dosarul 10 august”, care a fost pus de Liviu Dragnea și a fost un apropiat a lui Liviu Dragnea și a lui Carmen Dan și eu, Rareș Bogdan, nu accept ca acest individ să stea cu mine la masă sau în aceeași sală!”, a declarat Rareș înfierbântat, încurcând manifestările din februarie 2017 cu mitingul diasporei din 10 august 2018.
„Domnul Ștefu în acel “Februarie de foc” era la MAI alături de Carmen Dan”
Ulterior, Rareș Bogdan a postat pe pagina sa de socializare o adnotare în care pune lucrurile la punct și delimitează clar acțiunile „domnului Ştefu” ca secretar al pesedistei Carmen Dan.
„Atunci eu eram în Piață. Transmiteam pentru Realitatea TV. Alături de 600.000 de români din toată tara, eram în stradă și realizam “Jocuri de Putere”, cu Oreste, Oana Stănciulescu, Stelian Negrea, Dan Bucura, Cristian Diaconescu, Doru Mărieș, Cornelia Lalu, Alex Cautis, Grigore Cartianu, Ioana Ene-Dogioiu, Laurențiu Ciocăzanu, Ion M. Ioniță.
Citește și: Constantin Florescu, peticul găsit de traseiștii Mocanu și Bădulescu pentru sacul plin de găuri al administrației PSD a municipiului Buzău. Ori despre zicala „cum e turcul, și pistolul”, în varianta buzoiană. Cine este Constantin Florescu?
Domnul Viorel Ştefu în acel “Februarie de foc” era la MAI alături de Carmen Dan și ascundea SMS-uri cu informări SRI despre violențele pe care unii huligani “coordonați” le pregăteau. Vă mai amintiți cele 168 de audieri, reținerile, cei 7 arestați??? Toate s-au întâmplat și pentru că domnul Ştefu ca secretar de stat al lui Dragnea și Carmen Dan a ignorat informările SRI cu privire la ce se pregătea. Cam greu să stăm acum pe aceeași baricadă a democrației noi cei ce am fost acolo la -20C și băieții cu ochi albaștrii din birourile MAI de atunci. Nu credeți? Ar fi o ofensă pentru cei gazați, bătuți, înjurați, trântiți pe jos sau amenințați atunci. Sunt lucruri peste care nu putem trece”, a scris Rareș Bogdan pe Facebook, punând astfel lucrurile la punct.
Cucuveaua politrucă Viorel Ștefu îl „contrazice” pe prim-vicepreședintele PNL
Pe 26 iunie, imediat după emisiunea de la Digi24, Viorel Ștefu îi răspunde lui Rareș Bogdan:
„PRECIZARI cu privire la declaratiile facute la o emisiune Digi24 si relatate in articolul de presa aparut in data de 26 iunie pe site-ul digi24.ro in legatura cu presupusa mea implicare in protestele de la 10 august 2018
Tin sa mentionez ca se face o regretabila confuzie, intrucat la data protestelor din 10 august 2018 nu mai eram in activitate, eu parasind sistemul prin pensionare in aprilie 2017. Ca atare, resping cu fermitate orice fel de asociere cu actele de represiune desfasurate de fortele de ordine in contextul acelor evenimente.
Citește și: Mitică Marius Mărgărit, deputatul gălățean cu „ciasuri de mână” în declarația de avere, a fost numit membru în Comisia de control SRI. Ce afaceri învârte Mitică Marius Mărgărit, deputatul căruia i-a venit rândul să-i fileze (sâc!) acum pe SRI-ști
Precizez ca nu am fost niciodata membru PSD, cariera mea politica incepand in decembrie 2018, cand am activat pentru o scurta perioada in filiala locala a PRO Romania Buzau, partid din care am demisionat in februarie 2020.
Nu am fost un apropiat al lui Liviu Dragnea si nici a doamnei Carmen Dan, si am cerut retragerea din functia de secretar de stat dupa numai 3 luni, tocmai din cauza neintelegerilor profesionale.
In toata activitatea mea de 27 de ani in slujba cetatenilor am pus intotdeauna pe primul plan respectarea legii si nu am tolerat niciodata abuzuri ale autoritatilor”, țipă în limba politrucă și cu un tupeu scârbos Viorel Ștefu.
Mincinosul Ștefu
Așadar, milițianul Ștefu vine și arată cu degetul doar spre evenimentele din 10 august 2018, când era deja un pensionar special. Cucuveaua politrucă nu suflă nici un cuvânt, însă, despre februarie 2017, despre implicarea sa în evenimentele de atunci, despre cum a fost „selectat” pentru funcția de secretar de stat în ministerul de interne, știute fiind „calitățile” pe care trebuia să le ai pentru a accesa o astfel de funcție în fostele guverne ale păpușarului Liviu Dragnea etc….
Rahatul lui Viorel Ștefu, ciocolată de cea mai bună calitate
Altfel, nu trebuie să mai arăt aici că, revenind asupra declarațiilor sale de la Digi24, în adnotarea de pe Facebook din 27 iunie, Rareș Bogdan se referă exclusiv la implicarea lui Ștefu în manifestările de stradă din februarie 2017.
Fotografiile făcute paginilor de pe Facebook ale celor doi protagoniști spun totul.
Regretabil este faptul că anumite publicații buzoiene plătite cu bani grei să susțină împerecherea nefirească dintre PSD și PNL la Buzău (Opinia, ȘansaNews, Buzoienii etc.), preiau rahatul distribuit de Viorel Ștefu și ni-l prezintă ca ciocolată de cea mai bună calitate.
Fără comentarii…
Si tu ti-ai băgat coada jurnalist de doi bani! Degeaba negi ca tot imbarligator ramai!