sâmbătă, 19 aprilie 2025
19.4 C
Buzău

România

19.4 C
Buzău
sâmbătă, 19 aprilie 2025
19.4 C
Buzău
Ești aiciEDITORIALComplicii hoților și Ura. Ori despre cum votul de la alegerile din...
George Lixandru
George Lixandruhttps://expresssud-est.ro
Sunt mândru, ăsta este Oscarul meu! E grozav să trăiesc într-un județ pesedizat, iar niște imbecili, Dumnezeu știe de ce, să considere că, dacă nu sunt cu PSD, nu merit să fiu, sanchi, cineva!

Despre Express Sud-Est


New York Times: „Cine sunt băieții ăștia? Niște mâzgălitori obosiți de pe net?”
The Guardian: „Nu am auzit niciodată de Express Sud-Est. Nu ne interesează.”
Le Monde: „Ăștia care scriu sunt români? Ce au furat?”

Complicii hoților și Ura. Ori despre cum votul de la alegerile din 26 mai, indiferent de rezultat, ne va arăta – pentru a câta oară? – că și pe unii și pe alții ne-a unit ura, dar o să ne despartă agenda personală

La alegerile din 26 mai România e pe cale să trăiască o umilință cum n-a mai trăit de la mineriade. Suntem o țară în care destinele a milioane de oameni urmează să intre sub bocancul unor infractori, iar lumea sănătoasă la cap face deja chef că va câștiga iar PSD ori că va triumfa Rareș Bogdan. Nu tu programe concrete despre ce vom face în Europa, nu tu explicații concrete despre ce înseamnă referendumul pentru justiție. Doar înjurături, amenințări și mesaje de indignare pe Facebook. Și dintr-o parte, și din cealaltă! Am ajuns să ne urâm, singura politică fiind aceea că TREBUIE să ne urâm reciproc. Discutăm de pomană despre transport modern, parcuri industriale, autostrăzi, dezinfectanți și spitale regionale, dacă nu vomităm când vedem că urzeala tronurilor, politica penală va stăpâni peste țara întreagă. Și nu vă lăudați cu un stomac puternic. E doar idioțenia să credem că noi suntem mai buni decât ceilalți. În fapt, suntem la fel de anchilozați ca și ceilalți. Iar votul de duminică, indiferent de rezultat, ne va arăta – pentru a câta oară? – că și pe unii și pe alții ne-a unit ura, dar o să ne despartă agenda personală.

La alegerile din 26 mai este pentru prima dată, după Revoluție, când un partid românesc îndeamnă la un vot pentru susținerea corupției la comanda unui grup de penali. Nu niște suspecți, nu niște politicieni urmăriți penal sau trimiși în judecată, nici măcar niște indivizi condamnați în primă instanță. Ci un grup infracțional, despre care justiția a stabilit definitiv că merită să stea după gratii pentru fapte repetate de corupție. Nu contează că unii delicvenții au fost lăsați în libertate. Suspendarea pedepsei cu închisoarea sau achitarea lor de către o justiție la fel de coruptă nu atenuează cu nimic din gravitatea faptelor comise, ei rămânând pururi doar niște penali care au readus România la nivelul anilor ′50.

Citește și: Românica mea. Ori despre spațiul mioritic în care cetățenii suferă de diminutivită cronică şi, când totul e micșor şi mărunțel, țara nu e țară, ci țărișoară

Altfel, toate indiciile sugerează că la alegerile din 26 mai votul de în favoarea social-democraților este pe cale să rămână în istoria României ca o nouă mineriadă pusă, însă, într-un alt mod în scenă. N-ar fi o premieră, treaba lor, Dumnezeu cu mila.

E de notorietate că și Liviu Dragnea, Președintele Camerei Deputaților, şi Călin Popescu Tăriceanu, președintele Senatului, aleși în 2016, sunt niște penali condamnați sau suspecți în nenumărate dosare de corupție. Amândoi au fost  condamnați pentru diferite fapte de corupție ori au fost „achitați” de o justiție la fel de coruptă. În acest context, este pentru prima dată când votanții PSD își vor asuma deschis, în cunoștință de cauză, complicitatea morală la o infracțiune. Pentru că toți cei care vor vota cu PSD duminică vor gira, în mod lucid, fărădelegea. Pentru prima dată, social-democrații și simpatizanții lor vor admite că își doresc să trăiască într-o societate controlată de răufăcători. O vor spune răspicat: justiția e doar un moft. Parcă bănuiam noi ceva, dar să vezi milioane de români afirmându-și apetența pentru hoție, asta da noutate.

Dar dacă, de bine, de rău, simpatizanții PSD, de la presa scrisă ori cea online, până la ultimul sărăntoc din Românica, par dispuși să-şi asume flexibilitatea morală, noi, ceilalți, din dreapta clasei politice, avem probleme cel puțin la fel de grave. Ne-am obișnuit într-atât cu standardele joase ale “leadershipulului” politic încât am uitat să ne revoltăm împotriva propriilor candidați.

Citește și: Mazăre. Portretul standard al pesedistului care te fură fiindcă te iubește. Ori despre cum poți să prăduiești sute de milioane de euro…

Pe lângă o România pro și alta anti-europeană mai există și o alta: o Românie buimacă, lipsită de informații elementare despre țara și lumea în care trăim. Și care, din nefericire, va înclina balanța votului. Se vorbește mereu despre educație. Câți se gândesc la educarea, la imunizarea față de prostire a unui om de peste 50 de ani din satele României? Oamenii ăștia nu merită să fie gândiți ca subiecte ale educației?

Ne-am apucat să facem referendum, dar ce-am făcut să-i pregătim pentru un vot în cunoștință de cauză pe țăranii din satele românești aflați la cheremul golăniei și penalului politic? Trebuia să se facă misionariat civil, să vină organizații civice să vorbească cu oamenii din sate de 50 și 60 de ani. Să nu-i tratăm ca pe niște idioți cărora trebuie să le interzicem votul.

Altfel, avem iarăși o campanie căreia i s-a deturnat scopul. PSD a făcut campanie prezidențială pentru penalul Dragnea și împotriva lui Iohannis, împotriva UE, pentru dezotrăvirea roșiilor și peștilor.

PNL, USR-PLUS au urlat împotriva penalilor din funcțiile publice și atât. Au uitat de Europa și de ceea ce trebuie făcut ca să fim europeni!

FRAȚILOR, TREZIȚI-VĂ!

La alegerile din 26 mai nu vom vota nici pentru demiterea guvernului PSD, nici pentru a arata lumii ca „Romania merita mai mult”, nici pentru a fi „uniți in Europa”, nici măcar pentru a demonstra globului pământesc ce „mândri suntem că suntem europeni” și nici pentru a „respecta Romania”. Nu, nu vom vota nici pentru Liviu Dragnea, nici pentru Laura Codruța Kovesi, nici pentru Adina Florea, nici măcar pentru Klaus Iohannis.

La alegerile din 26 mai vom vota pentru România, pentru ca viitorul copiilor noștri să fie curat, să avem o țară curată! Și care să fie cu adevărat în inima Europei, nu la periferia ei!

Citește și: Despre legalizarea regimului politic instaurat de PSD în Românica. Ori despre cum vrea Liviu Dragnea să câștige și să-și consolideze puterea invocând la fiecare pas litera unei legi mutilate și prin intermediul CCR ori ÎCCJ

Faptul că partidele românești primesc 100 de milioane de euro din impozitele și taxele noastre pentru a ne vinde asemenea inepții, iar presa de căcat pe care o avem papă jumătate din acești bani pentru a definitiva îmbrobodirea noastră, semnifică o decădere intelectuala fără echivalent în ultima sută de ani în România.

Faptul că noi, cu toții, ne mințim că alegerile din 26 mai înseamnă că ne va rămâne ajutorul social care ne ajută să nu muncim ori că ne vor aduce un alt guvern sau alți procurori, mai curați și mai uscați, este o dovadă că merităm din plin statutul degradant pe care îl avem astăzi in Europa.

Despre ce este vorba la alegerile din 26 mai

Alegerile din 26 mai nu sunt despre procurori, ci despre bani, despre bani mulți, despre grămezi de bani. Cei pe care îi vom vota la 26 mai vor împărți câteva sute bune de miliarde de euro în folosul numai a câtorva state. Cine va ști să se impună la masa negocierilor va primi bani mulți, iar cine va sta blegit la masa, neînțelegând ce se întâmplă, va pleca acasă cu buza umflată.

Citește și: PNL Buzău și groparul la serviciu. Cristinel Romanescu, alias Sebastian, liderul liberalilor buzoieni, a făcut ping-pong cu Securitatea. Ori despre cum un turnător de ieri continuă să strige prezent în viitorul politic al României

Chiar nu vede niciun ziarist din ăștia „mari” de la București, pe care voi îi pupați în fund LIKElindu-le inepțiile pe care le varsă zilnic în fițuicile cu statut de media centrală și FINANȚATE DE ȘMECHERII PENALI de pe fruntea Românicăi, care sunt în fapt problemele mari ale acestui vot și despre ce ar trebui să discutăm în aceste zile?

Nu vine niciun politician din ăsta mândru să ne spună cum românii nu vor mai primi cea mai mică alocare de fonduri europene, în afară de bulgari?

Nu ne spune niciunul cum vom lua și noi la fel de mulți bani precum slovacii, cehii și precum rebelii Europei, ungurii și polonezii?

Nu ne spune niciunul cum vom cheltui și noi fondurile europene pentru autostrăzi și căi ferate, nu pentru terenuri de sport în pantă sau pentru parcuri la țară sau pentru subvenționarea unei agriculturi care produce doar materie primă și deficite comerciale?

Nu ne spune niciun zâmbitor de pe afișe cum va face să primim și noi măcar o parte din contribuțiile la pensii și sănătate plătite de cei 4 milioane de români care lucrează acum pentru Germania, Franța sau Regatul Britanic, în numele unei libertăți care creează multă inechitate și nedreptate?

Citește și: Ionel Banu, directorul cu portofel pesedist al Colegiului „B.P. Hașdeu” din Buzău, exmatriculează un elev pentru „nesimțirea” de a critica_cântăreața colegiului, dar „fraternizează” cu un profesor condamnat pentru pornografie infantilă!

Nu ne spune nimeni cum să folosim banii europeni pentru a ne aduce copiii acasă, nu pentru a-i înlocui cu pakistanezi sau vietnamezi?

Astfel, la alegerile din 26 mai România e pe cale să trăiască o umilință cum n-a mai trăit de la mineriade. Suntem o țară în care destinele a mii de comunități urmează să intre sub bocancul unor infractori, iar lumea sănătoasă la cap face deja chef că va câștiga iar PSD ori că va triumfa Rareș Bogdan. Nu tu programe concrete despre ce vom face în Europa, nu tu explicații concrete despre ce înseamnă referendumul pentru justiție, nu tu pumni ridicați în aer. Doar înjurături, amenințări și mesaje de indignare pe Facebook. Și dintr-o parte, și din cealaltă!

Am ajuns să ne urâm, singura politică fiind aceea că TREBUIE să ne urâm reciproc.

Discutăm de pomană despre transport modern, parcuri industriale, autostrăzi, dezinfectanți și spitale regionale, dacă nu vomităm când vedem că urzeala tronurilor, politica penală va stăpâni peste țara întreagă. Și nu vă lăudați cu un stomac puternic. E doar idioțenia să credem că noi suntem mai buni decât ceilalți. În fapt, suntem la fel de anchilozați ca și ceilalți. Iar votul de duminică, indiferent de rezultat, ne va arăta – pentru a câta oară? – că și pe unii și pe alții ne-a unit ura, dar o să ne despartă agenda personală.

Dacă v-a plăcut acest articol, vă invităm să vă alăturați, cu un Like, comunității de cititori de pe pagina noastră de Facebook.

Întrucât suntem CENZURAȚI pe FACEBOOK, ne poți urmări investigațiile și reportajele și pe GoogleNews. Nu te costă nimic, dar ajuți astfel niște ziariști idealiști care se încăpățânează, încă, să creadă că își pot face meseria fără patroni și fără interese ascunse. 

Express Sud-Est.ro este un proiect jurnalistic fără apartenență politică, ideologică sau comercială, care nu se finanțează cu fonduri ale statului român și nici cu sume provenite de la partidele politice. Puteți să ne sprijiniți prin donații pentru susținerea jurnalismului independent:

Donează prin Transfer Bancar

CONTURI BANCARE:
IBAN RO34BTRLRONCRT0CE8518001, în lei
IBAN RO78BTRLEURCRT0CE8518001, în euro

Deschise la Banca Transilvania

Doriți să primiți notificări ori de câte ori postăm ceva nou?

3 COMENTARII

  1. Corect! Dupa europarlamentarele promovate de copii, programe locale de partid , atacuri la persoana se vor impaca si vor fura si trada ,pardon vor face lobby strain nu romanesc, vor uzurpa atribute constitutionale ,vor emite legi care modifica articole articole constitutionale si nu vor respecta articolele constitutiei ca de aia nu avem unicameral 300 (art 2) si de aia avem GUVERN NECONSTITUTIONAL (art 85 alin (2),(3) nici un membru de la remanierea „vreau sa fiu ministru” nu are aprobarea parlamentului). Va incepe de acum incolo vanatoarea singurului ales ramas doar cu atributul de aparat de promulgat legi pentru care sa fie injurat ca le-a dat.

  2. Tocmai…
    Cine ar avea interes,cât timp cu un mic ,o bere si o găleată, poți avea ceea ce urmărești?
    Acolo ,diferența o face cantatea : micul mai mare, halba mai plină sau găleata mai colorată.
    La nevoie,îi încarci în autocare ,cu popa in frunte, si-i duci la pupat moaște sau la umplut piețele.
    Este partea din electorat pe care șarlatanii si paraziții o tin in bezna minții, pentru că pun deș’tu unde li se spune.😡😠

  3. Este nevoie de o reforma morala! Educatia nu se face doar prin cursuri, trebuie sa dispara impostura din toate domeniile, mass-media sa nu mai fie un exemplu de prostitutie morala si de analfabetism. Cand aud „Ma risc”, „Ca si”, mi se strepezeste proteza. Oameni care au pretentia ca sunt educati, unii au doctorate, n-au habar sa vorbeasca.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Preluarea textelor de pe paginile EXPRESS SUD-EST se realizează în limita maximă de 1000 de semne. În mod obligatoriu, în cazul paginilor web, ÎN LEAD, trebuie indicat și linkul direct către articolul preluat, iar în text, minim încă un hyperlink la sursa primară. Instituțiile de presă care preiau articole sau imagini pentru emisiuni TV sau radio, vor cita sursa, iar edițiile tipărite vor indica sursa și autorul informației. Materialele de pe EXPRESS SUD-EST sunt protejate de Legea nr. 8/1996 privind dreptul de autor și drepturile conexe, inclusiv de Codul Deontologic al Jurnalistului. Preluarea integrală a materialelor EXPRESS SUD-EST se poate realiza doar în condițiile unui acord prealabil cu redacția.

- A word from our sponsor -

spot_img

News

EXPRESS SUD-EST

Editorial

George Lixandru
GEORGE LIXANDRU

GARGARAGII

Ei sunt gargaragii acestei țări. Îi doare-n cur de ce se întâmplă cu viețile voastre, dar vă plâng pe umeri, în campanie, că așa și pe dincolo. Gargaragii George Simion fără politică ar fi nevoit să vândă petarde căci în rest nu are niciun fel de experiență pe piața muncii. Nici măcar un gargaragiu talentat nu e și, aici, oricum, competiția e mult prea mare. Eu nu l-aș lăsa pe Simion nici să aibă grijă de pisicile mele la ce experiență managerială are. Simion fără politică ar fi indiscutabil un om care s-ar zbate la limita sărăciei. Unul care nu știe să facă nimic. La fel și Ponta care ar trebui să intre în pământ pentru banii primiți de la tot...

Dezvăluiri

Răzvan Leu, din Buzău, și țeapa justițiarului Călin Georgescu

Iese la iveală încrengătura din spatele lui Călin Georgescu. Candidatul la Cotroceni, care a raportat „zero costuri" pentru promovare, s-a ales cu plângere penală la DIICOT, pentru înșelăciune. Concret, un om de afaceri din Buzău îi acuză pe Călin Georgescu și pe un apropiat al acestuia, Ionel Rusen, că l-au escrocat cu suma de 1,1 milioane de euro și că banii ar fi fost folosiți pentru a finanța campania electorală a lui Georgescu. Răzvan Leu a depus, la începutul anului,...
spot_img

REPORTAJ

Cislău – osul domnesc...

Ieșim din Buzău și  intrăm în șerpuirea scâncită a câmpiei buzoiene în jurul râului cu același nume. E ca și cum Bărăganul n-ar vrea să se despartă de noi, agățându-se de gâtul bietei ape și sufocând-o într-o ultimă îmbrățișare. Mergem spre Cislău, o comună al cărei nume are o rezonanță stranie. Mașina în care suntem este condusă de nea Gigi, un moldovean stabilit în Buzău și care se apropie bine de 60 de ani. Ca orice șofer care se respectă, nea Gigi este „omul enciclopedie”. Răspunde la întrebări, dar ...

Herghelia Cislău, o comoară națională

Herghelia Cislău, cu o istorie de peste un secol în care a servit armatei, a cunoscut un declin în timpul Primului Război Mondial şi o perioadă de glorie în anii '30 când a devenit centru de formare şi perfecţionare pentru echipa sportivă a României, este locul în care se găseşte armăsarul Pur sânge englez Fronzen Fire, adus din îndepărtata Irlandă de Irina Vlăducă Marghiloman, strănepoata marelui om politic şi 'părinte' al hipismului românesc, Alexandru Marghiloman. Potrivit...

Anchete

Ținutul Buzăului, gardul și leopardul

Avem o țară frumoasă, cu minunății pe care nu știm cum să le arătăm străinilor, la care ajungem greu, pentru că nu construim autostrăzi. Nici măcar nu ne asfaltăm drumurile… Fără strategii, fără promovare, doar cu planuri care rămân pe hârtie și bani cheltuiți fără rost, România rămâne o comoară îngropată adânc în nepăsarea celor care o conduc. Astăzi, EXPRESS SUD-EST vă arată provocările prin care trece un turist care vrea să vadă minunile din Ținutul Buzăului despre care...

- A word from our sponsor -

spot_img

Filip Andrei Ciolacu a ajuns medic la București, în departamentul lui Rafila, deși a luat notă mică la rezidențiat și fusese repartizat în Tg....

La examenul de rezidențiat, fiul lui Ciolacu a ocupat locul 4.503 din 6.243 de candidați. Punctajul lui: 579. Punctajul minim de trecere: 562. Cu toate astea, Filip Andrei Ciolacu a ajuns la Spitalul „Matei Balș”, din Capitală, sub coordonarea ministrului Alexandru Rafila, dezvăluie snoop.ro. Filip Andrei Ciolacu a fost repartizat, conform punctajului, la Târgu Mureș. Apoi, medicul s-a detașat în București, la Institutul Național de Boli Infecțioase „Prof. Dr. Matei Balș”. Potrivit listei oficiale a UMF, în spitalul Balș, singurul coordonator de...